Anasayfa / Güncel / ABD istihbaratı Heartbleed gibi açıkları sömürüyor

ABD istihbaratı Heartbleed gibi açıkları sömürüyor

Gelmiş geçmiş en büyük siber tehlike olarak gösterilen Heartbleed gibi açıklar, Başkan Obama’nın izniyle ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) tarafından kullanılıyor.

New York Times’ın ortaya attığı iddiaya göre, ABD Başkanı Barack Obama çoğu durumda güvenlik açıklarının ortaya çıkarılıp, kullanıcıların ve çevrimiçi işlerin siber saldırılara karşı korunmasını istiyor. Ancak ulusal güvenliği tehdit eden durumlarda, bu açıkların kullanılmasına izin veriyor.

2012 yılında beri kullanılmaya açık olan ve internet sitelerinin yüzde 66′sını etkileyen Heartbleed güvenlik açığının da, ulusal güvenliği korumak amacıyla fark edilmesine rağmen halka açıklanmadığı ve NSA tarafından kullanıldığı iddia ediliyor.

New York Times’a göre, Beyaz Saray ‘olağanüstü durumlarda’ güvenlik açıklarının istihbarat servisleri tarafından kullanılabileceği kararını geçtiğimiz ocak ayında verdi.

Geçtiğimiz hafta NSA’in Heartbleed’i keşfettiği ve bildirmek yerine sömürdüğü iddiaları ayyuka çıkınca, hükümet güvenlik açığının varlığından haberdar olmadıklarını açıklamıştı.

Hakkındı Halil Özekinci

Teknoloji tutkunu, fotoğraf çekmeyi ve seyahat etmeyi sever.

Check Also

Bash açığı, Heartbleed virüsünden bile daha tehlikeli

2014 yılını kasıp kavuran virüs HeartBleed, birçok kullanıcının dijital güvenliğini tehdit altına almıştı. Heartbleed, Microsoft’un …

Bir Cevap Yazın