Anasayfa / Nedir / Alexa Nedir? Ne İşe Yarar?
alexa site kaydı

Alexa Nedir? Ne İşe Yarar?

Her internet kullanıcısının karşısına çıkmasa da, internet sitesi sahiplerinin sıkça karşılaştığı Alexa hakkında genel bazı bilgileri sizlerle paylaşıyoruz. Alexa Nisan 1996′da kurulan bir internet şirketidir. Asıl kuruluş amacı Google gibi bir arama motoru olmasa da gelişmiş bir toplist diyebiliriz. Toplistler günümüzde artık kullanılmayan internet rehberleridir. Tıpkı telefon rehberleri gibi toplist sitelerinde çeşitli kategoriler altında aradığınız internet sitesini bulmanız amaçlanmaktadır. Ancak Alexa’yı bu sitelerden ayıran en önemli özelliği, arama motorları ve tarayıcılarla yaptığı işbirliği sayesinde siteleri, trafik kullanımlarına göre sıralamasıdır. Her internet sitesinin Alexa’da bir sıralama değeri olur. Yukarıdan aşağıya, trafiği en çok olan siteden, en az olan siteye doğru bir sıralama söz konusudur.

Bu sıralama dünya çapında olmaktadır. Buna ek olarak bir de ilgili sitenin yayın yaptığı ülkeye ait sıralama yer alır. Bu alanda ise sadece kendi ülkenizdeki siteler arasında bir sıralamaya dahil olursunuz. İnternet sitesi sahipleri Alexa’ya kayıt olarak sitelerinin sahibi olduğunu belirtirlerse, ilgili internet sitesinin istatistik sayfasında site sahibi bilgileri de yer alır. Dünya sıralaması, ülke sıralaması ve site sahibi bilgilerinin dışında bir de Alexa’da siteye verilen geçerli linkleri görebilirsiniz. Tahmin edebileceğiniz gibi bu linkler ne kadar çok olursa, site o kadar popülerdir.

Alexa verilerini yine Alexa içerisinde başka sitelerle kıyaslayabileceğiniz gibi aynı zaman Alexa Toolbar isimli aracı kurarak Alexa’yı ziyaret etmeden de bu toolbar aracılığı ile ziyaret ettiğiniz internet sitesinin Alexa istatistiklerine ulaşabilirsiniz. Herhangi bir sitenin Alexa istatistik sayfası buradaki gibi olmaktadır.

Hakkındı Halil Özekinci

Teknoloji tutkunu, fotoğraf çekmeyi ve seyahat etmeyi sever.

Check Also

Alexa Site Kaydı Nasıl Yapılır ?

Alexa.com yeni site görünümüne geçiyor.Web siteniz için site doğrulama meta kodu nasıl alınacak, site şablon …

Bir Cevap Yazın