Anasayfa / Donanım / AMD Radeon R9 285 Gün Yüzüne Çıktı

AMD Radeon R9 285 Gün Yüzüne Çıktı

AMD Radeon R9 285 gün yüzüne çıktı. Kaynak haberlerden aldığımız bilgilere göre 23 Ağustos’da lansmanı yapılması beklenen ekran kartı, AMD’nin yeni üretmiş olduğu Tonga GPU’sunu kullanacak. Nvidia’nın güç tüketimi, performans serisi Maxwell serisi GPU’larında çıtayı yükseltmesi, AMD’yi de bu alanda yeni GPU üretimine zorladı.

Henüz mimari özellikleri bilinmeyen Tonga GPU’su ile üretilecek olan Radeon R9 285 ekran kartı, Radeon R7 270x kadar güç değeri tüketecek ve Radeon R9 280’den fazla performans sunacak. Selefi olan Radeon R9 280 serisi ekran kartlarının baskı devre dizaynının daha yalın bir halde olacağı Radeon R9 285 ekran kartı, 256-bit bellek veri yoluna, 2GB GDDR5 bellek kapasitesine, 918MHz GPU ile 5500MHz bellek saat hızına sahip olacak.

Radeon R9 280 serisi ekran kartlarında farklı olarak Crossfire için köprü gerektirmeyen XDMA teknolojisini de destekleyen yeni kart, AMD’nin iş ortakları tarafından özelleştirilmiş modeller ile piyasaya çıkacak. Bu çerçevede 4GB bellekli modellerin de sunulması beklenirken, fiyatlar ise şu anda soru işareti.

Hakkındı Halil Özekinci

Teknoloji tutkunu, fotoğraf çekmeyi ve seyahat etmeyi sever.

Check Also

AMD Radeon R9 285 Resmi Olarak Tanıtıldı

Grafik kart üreticilerinden biri olan AMD, kuruluşunun 30. yıl dönümü nedeniyle ay başında düzenlediği etkinlikte …

Bir Cevap Yazın