Anasayfa / İnceleme / Asus Sabertooth Z97 Mark I Anakart İncelemesi

Asus Sabertooth Z97 Mark I Anakart İncelemesi

asus-sabertooth-z97-mark-1

Asus’un ROG serisi kadar sevilen bir diğer anakart serisi de, Sabertooth’tur. Son derece yakışıklı, korunaklı, sağlam ve her türlü askeri düzeyde testi başarıyla vermiş olan Sabertooth ailesi kartları, tüm bu özelliklerini sahip olduğu teknolojiler ve yazılımlarla da destekliyor. Böylece sağlam, korunaklı, uzun ömürlü ve teknolojik bir anakart serisi meydana geliyor.

Asus Sabertooth serisi için “Yakışıklı” dedim ya yukarıda; işte bunun yegane sebebi, kartın ön yüzünü tamamen kaplayan TUF Thermal Armor. Tüm Sabertooth anakartlarda olmasa da Z97 Mark I’de mevcut olan bu zırhın asıl amacı, kartın sağlıklı bir hava akımına sahip olması ve tozlardan olabildiğince az etkilenmesi. Ancak Asus mühendisleri bu zırhı öyle güzel tasarlıyorlar ki kartı kasanıza monte ederken, sanki kasaya bir tank yerleştiriyormuş gibi hissediyorsunuz.

TUF Thermal Armor’a, kart üzerinde daha iyi hava akımı sağlanması için iki adet fan da takılabiliyor. Bu da, özellikle işlemci etrafındaki bileşenlerin serinlemesi için Hoş bir özellik. Asus’un Reversible-airflow teknolojisiyle tozlanmanın da en aza indirildiğini belirtelim. Son olarak bu fanlarla birlikte sistemdeki tüm fanlar, (Asus ekran kartlarının fanları dahil) Thermal Radar 2 uygulamasıyla kontrol edilebiliyor. Thermal Radar 2’nin bir diğer özelliği de, adından da anlayabileceğiniz üzere sistemin ısı değerlerini gerçek zamanlı olarak kontrol edebilmemizi sağlaması. Yazılımın bu konudaki en büyük yardımcısı, özellikle ısı takibi konusunda anakartın kusursuz sonuçlar vermesini sağlayan TUF ICe çipi.

asus-sabertooth-z97-mark-1-2

Hakkındı Halil Özekinci

Teknoloji tutkunu, fotoğraf çekmeyi ve seyahat etmeyi sever.

Check Also

ASUS ZenFone 2 ön satışa çıktı!

ASUS’un sabırsızlıkla beklenen akıllı telefonu ZenFone 2, ön satış sürecine girdi. Telefonlar Aliexpress’te listelenmeye başlandı.

Bir Cevap Yazın