Anasayfa / İnceleme / Asus Sabertooth Z97 Mark I Anakart İncelemesi

Asus Sabertooth Z97 Mark I Anakart İncelemesi

ANAKARTA DAİR DİĞER NOTLAR
Fiziksel olarak kartın altından girip üstünden çıktık diyebiliriz. O nedenle biraz da konuya yazılımsal olarak yaklaşalım diyorum. Yani kartın sahip olduğu teknolojilerden bahsediyorum.

Bunlar arasında dikkatimizi en çok çekenleri sıralayalım dilerseniz. Örneğin USB 3.0 Boost ile %170 kadar daha hızlı veri transferi yapabilir, tümleşik bir kontrolcüden destek alan USB Charger+ ile de diğer cihazlarınızı daha hızlı şarj edebilirsiniz. USB BIOS Flashback ile anakarta sadece güç kaynağı bağlayarak, CPU’ya bile ihtiyaç duymaksızın tek tuşla (yukarıda bahsi geçen, arka panelde bulunan tuş) BIOS güncellemesi yapmak mümkün. Bellekler sıkıntı çıkardığında, Sabertooth Z97 Mark I’in üzerindeki MemOK! Tuşuna basıyoruz ve kart, farklı bellek ayarlarını deneyerek sistemi açmaya çalışıyor. DIGI+ Power Control sayesinde de ürün, dijital VRM ve DRAM voltaj kontrolcüleri ile optimal sistem verimliliği, stabilite ve performans vaadini bir üst seviyeye taşıyor. Anakart bileşenlerine zarar verebilecek elektrostatik boşalıma karşı da önlem alınmış.

SON DÜŞÜNCELER VE KAPANIŞ
Asus’un Sabertooth ordusunun son neferi Z97 Mark I, kendinden önce gelen ritbelilerini üzmüyor. Asus mühendisleri, Republic of Gamers gibi Sabertooth serisinde de yıllardır ses getiren anakartlara imza atıyorlar. Z97 Mark I de, bu kartlar arasında kendine kolayca yer bulabilecek kapasitede.

Kartın varoluş amacı uzun ömür ve stabilite dahilinde kullanıcılara yüksek performans sunmak; eğer incelemeyi başından beri okuyorsanız ya da Sabertooth serisini biliyorsanız bunu tahmin edebilirsiniz. Bunun için fiziksel ve yazılımsal pek çok birim kullanan ürün, bu konuda gerçekten başarılı diyebiliriz.

Dibine kadar overclock yapabileceğiniz bir sistem arıyorsanız ya da diğer bileşenlerinizi sağlam bir temel üzerine oturtmak istiyorsanız Asus, bunu gerçekleştirebilmek için Sabertooth Z97 Mark I ile size güzel bir fırsat sunuyor. Fiyatını verebilecek durumdaysanız gönül rahatlığıyla tercih edebilir, sistemi toptan değiştirene kadar anakart defterini kapatabilirsiniz.

asus-sabertooth-z97-mark-1-6

FİYAT: 781 TL (KDV Dâhil)

ARTILARI

  • Uzun yıllar boyu sizi yarı yolda bırakmayacak kadar sağlam
  • Toza karşı dayanıklı
  • Tasarımı çok şık

EKSİLERİ

  • Fiyatı

SATIN ALMALI MIYIM?

Sistem değiştirme süreleri bu kadar kısalaşmışken tartışılır. Ayrıca fiyatıyla, ucuzundan tek başına bir sistem toplanabilir. Ancak göz alıcı bir arzu objesi olduğu kesin. Maddi durumunuza, kullanım özelliklerinize ve bu kartı ne kadar istediğinizin cevabına göre kararınızı verin.

 

Hakkındı Halil Özekinci

Teknoloji tutkunu, fotoğraf çekmeyi ve seyahat etmeyi sever.

Check Also

ASUS ZenFone 2 ön satışa çıktı!

ASUS’un sabırsızlıkla beklenen akıllı telefonu ZenFone 2, ön satış sürecine girdi. Telefonlar Aliexpress’te listelenmeye başlandı.

Bir Cevap Yazın