Anasayfa / Donanım / ASUS, X99 serisi anakartlarını tanıttı!

ASUS, X99 serisi anakartlarını tanıttı!

ASUS, üç yeni ATX anakartı X99-Deluxe, X99-Pro ve X99-A‘yı tanıttı. Intel® X99 yonga seti ile OC Soketi ve 5 Yönlü Optimizasyon gibi ASUS’a özgü teknolojilerle donatılan anakartlar, yeni LGA 2011-v3 Intel Core™ i7 işlemcilerin tüm performansını açığa çıkarıyor.

X99 Serisinin amiral gemisi olan X99-Deluxe, ultra yüksek 32Gbit/s aktarım hızı sağlayan ASUS Hyper M.2 x4 genişletme kartı, 1.300Mbit/s’ye varan yüksek Wi-Fi hızı için dahili 3×3 (3T3R) 802.11ac ve esnek soğutma çözümleri ekleme imkanı sunan ASUS Fan Genişletme Kartı ile donatıldı. Geniş, beyaz bir kalkan da içeren şık ve aerodinamik görünümleri ile X99-Deluxe ve X99-Pro modern stilin yanı sıra bilgisayar meraklılarının ihtiyaç duydukları güçlü performansı da sunuyor.

Tüm yeni X99 Serisi anakartlarda ayrıca kusursuz ses performansı sunan Crystal Sound 2;çevrimiçi oyunlar ve üretkenlik için gecikmeleri ortadan kaldıran Turbo LAN teknolojisi ve kolay kurulum ve kontrol olanağı sunan ünlü UEFI BIOS yer alıyor.

asus-m2

OC Soketi ve 5 Yönlü Optimizasyon ile maksimum hız aşırtma performansı

X99 Serisi anakartlar, ASUS’un yeni icadı, patent başvurusu onay bekleyen OC Soketi ile donatıldı. Bu benzersiz soket, Haswell-E LGA’da bulunan ekstra bağlantı noktalarını patentli devreye bağlayan ekstra pinlere sahip ve Intel’in yeni LGA 2011-v3 (‘Haswell-E’) işlemcileriyle %100 uyumlu. ASUS UEFI BIOS ile bir araya geldiğinde OC Soketi, DDR4 bellek frekanslarının daha yüksek olmasını, gecikme sürelerinin azalmasını ve Sıvı Nitrojen (LN2) gibi ileri seviye hız aşırtma koşullarında bile kararlılığın daha fazla olmasını sağlıyor. Ayrıca, sekiz DIMM yuvasının tümü dolu olduğunda bile DDR4 bellek frekansını 3200MHz ve üzerine çıkarmak mümkün.

Bilgisayar meraklıları, X99-Deluxe tabanlı bilgisayarlarını tek tıkla dinamik olarak optimize edebilmelerini sağlayan ASUS’a özgü 5 Yönlü Optimizasyon teknolojisini de çok sevecekler. İlk olarak, Turbo İşlem Birimi (TPU) hem işlemci hem de ekran kartı için hassas voltaj kontrolü ve gelişmiş sistem takibi sağlıyor. Ardından, Enerji İşleme Birimi (EPU) kart üzerinde yer alan basit bir düğme ya da kullanımı kolay AI Suite 3 aracılığıyla sistem çapında gerçek zamanlı güç tasarrufu sağlıyor.

5 Yönlü Optimizasyon teknolojisinde ayrıca güvenilirlik sağlayan, performansı ve verimliliği arttıran Digi+ voltaj düzenleyici modül (VRM) ile özelleştirilmiş fan kontrolü sunan Fan Xpert 3 de yer alıyor. 5 Yönlü Optimizasyon teknolojisini tamamlayan Turbo Uygulaması ise belirli oyunlar ve programlar için sistemin tüm parçalarını özel olarak ayarlayan ve performansı arttıran sezgisel bir ayar paneli.

Ekstrem yapılandırma için ekstrem donanım

X99-Deluxe, muhteşem yapılandırma için birçok ekstra özellik ile donatılmış üst düzey bir anakart. Anakart ile birlikte gelen Hyper M.2 x4 genişletme kartı, sisteminizi 32Gbit/s’ye varan aktarım hızına ulaşmayı sağlayan iki M.2 cihazı ile donatma imkanı sunuyor. Hyper M.2 x4, 30mm’lik (2230) en küçük boydan 110mm’lik (221100) tam boy kartlara kadar tüm M.2 cihazlarını destekliyor.

ASUS Fan Genişletme Kartı ise üç adet 4 pinli/3pinli fan başlığı ile esnek soğutma çözümleri ekleme imkanı sunuyor. Fan Genişletme Kartı, donanım seviyesi PWM/DC modu ile olağanüstü kontrol imkanı sunuyor ve suyla soğutulan veya aşırı hava akımı olan yüksek performanslı sistemler için ideal.

X99-Deluxe’te süper hızlı 802.11ac kablosuz bağlantı da dahili olarak yer alıyor. Üç iletici, üç alıcı (3×3) anten yapılandırması, 1.300Mbit/s’ye varan kablosuz hızlarına ulaşma imkanı sağlıyor.

Diğer X99 serisi anakartlarda olduğu gibi, X99-Deluxe de ASUS ThunderboltEX II genişletme kartını destekliyor. Bu sayede, USB 3.0′dan dört kat daha hızlı olan 20Gbit/s’ye varan tek yönlü aktarım hızı için X99-Deluxe’e istediğiniz zaman Thunderbolt™ 2 bağlantısı ekleme imkanı sunuyor.

Eksiksiz X99 serisi

X99-Pro ve X99-A, ASUS X99 anakart serisini tamamlıyor. Her iki kart da X99-Deluxe’ten kısa süre sonra piyasaya çıkacak fakat başlıca özelliklerin bir çoğuna sahip olacak.

Hakkındı Halil Özekinci

Teknoloji tutkunu, fotoğraf çekmeyi ve seyahat etmeyi sever.

Check Also

ASUS ZenFone 2 ön satışa çıktı!

ASUS’un sabırsızlıkla beklenen akıllı telefonu ZenFone 2, ön satış sürecine girdi. Telefonlar Aliexpress’te listelenmeye başlandı.

Bir Cevap Yazın