Anasayfa / Otomobil / BMW, elektrikli arabalar için kablosuz şarj sistemi geliştiriyor

BMW, elektrikli arabalar için kablosuz şarj sistemi geliştiriyor

Her gün sayıları artan elektrikli arabaların daha kullanışlı hale gelmesi için çalışmalar yapan BMW, kablosuz şarj sistemi için çalışmalarına hız verdi. Piyasada i3 ve i8 serisi elektrikli otomobilleri bulunan BMW, gelen bilgilere göre bu araçlarına önümüzdeki günlerde bu araçlarıyla uyumlu kablosuz endüktif şarj sistemi üzerinde çalışma gösteriyor.

bmw-induction-charging

Şimdilik prototip aşamasında bulunan sistem ile araçların herhangi bir kablo bağlantısı olmadan şarj edilmesine imkan tanıyan BMW, bu işlemi hem yere hem de araca bağlanan bobinler yardımıyla yapıyor ve hazırlanan özl uygulama ile Wi-Fi üzerinden sürücüye bilgi verebiliyor. Şu an için %90 verimle çalıştığı ve 3.6 kW enerji aktarabildiği söylenen sistem, bu değerler ile BMW i8 modelini 2 saat gibi bir sürede şarj edebiliyor ve ilerleyen dönemde 3.6 kW’lık değerin 7 kW seviyesine çıkartılacağı gelen bilgiler arasında yer alıyor. Tüm teknik altyapının suya karşı dayanıklı olmasıyla dış mekan kullanımına da uygun olan kablosuz şarj sistemi, iki bobin arasını sürekli olarak izliyor ve olası tehlikeli durumları önlemek için anlık kesinti yapabiliyor.

BMW, kablosuz endüktif şarj sistemini mevcut i serisi ve gelecek hibrit otomobiller için üretime sokmayı hedefliyor. Firmanın konu hakkında hazırladığı sayfaya buradan ulaşabilirsiniz.

Hakkındı Halil Özekinci

Teknoloji tutkunu, fotoğraf çekmeyi ve seyahat etmeyi sever.

Check Also

Hem Suda Hem de Karada gidebilen araç: GİBBS QUADSKİ XL

Dünyanın en eğlenceli aracı Gibbs Quadski’nin iki kişilik modeli Quadski XL görücüye çıktı. Hem karada …

Bir Cevap Yazın