Anasayfa / Güncel / Google, direksiyonsuz ve kendi kendine giden araba üretti

Google, direksiyonsuz ve kendi kendine giden araba üretti

Google, bugün direksiyonu ve pedalları olmayan ve kendi kendine gidebilen bir araba tasarımının duyurusunu yaptı. Söz konusu sürücüsüz otomobil, Google bünyesinde tamamen futuristik ve devrimci projeler geliştirmeye ayrılan ve şirketin kurucusu Sergey Brin‘in de başında olduğu Google X adı verilen birim tarafından oluşturuldu.

Google, daha önce de sürücüsüz otomobil teknolojisini tanıtsa da, bu araçlar Toyota ve Lexus’un arabalarının özelleştirilmiş versiyonları olduğu için yeterince dikkat çekmemişti. Fakat bu yeni versiyonu devrimci kılan ve bu kadar heyecan verici olmasını sağlayan şey, yalnızca iki kişilik olan yeni tasarımı ve araçta yer alan bilgisayar ve sensörlerin bütün kontrolü ele alması.

Söz konusu tasarımı ABD’nin Kaliforniya eyaletinde düzenlenen Code konferansındaki özel bir oturumda bizzat duyuran Sergey Brin, programın henüz prototip aşamasında olduğunu belirtti. Google’dan yapılan açıklamada ise söz konusu modeli test etmek amacıyla ilk versiyondan bu yaz 100 adet üretilmesinin planlandığı açıklandı. Google’ın bu otonom aracı ilk bakışta Fiat 500 ve Playmobil oyuncaklarının birleşimi gibi görünüyor.

AMAÇ TRAFİK KAZALARINI EN AZA İNDİRMEK
Araçlarda, sensörlerin ve bilgisayarların otomobili kontrolünde açığa çıkabilecek herhangi bir sorun olasılığına karşı manuel kontroller de yer alıyor. Söz konusu manuel kontrol özellikleri şirketin daha önce çıkardığı sürücüsüz otomobil programında da bulunuyordu. Google, Kaliforniya’da sürdüreceği pilot programdan sonra, belirli iş ortaklarının da desteğiyle çok daha geniş ölçekli bir program geliştirmeyi ve ardından ticari kullanıma giden yolun önünü açmayı hedefliyor.

Teknoloji devinin, sürücüsüz otomobil programıyla ulaşmaya çalıştığı en büyük hedefin insanların yollarda daha güvenli bir sürüş deneyimi yaşaması olduğu belirtiliyor. ABD genelinde elde edilen istatistiklere göre her yıl 33 bin kişinin trafik kazasında yaşamını yitirdiği, bütün dünyada ise bu sayının 1.2 milyon civarında olduğu göz önünde bulundurulursa Google’ın bu çabasının önemi de daha iyi anlaşılabilir.

İnsanlardan daha hızlı algılama ve tepki gösterme yeteneği olan sürücüsüz otomobiller aracılığıyla trafikte ölüm oranının yüzde 90 oranında azalacağı tahmin ediliyor. Trafik kazalarının yol açtığı ölüm oranının en yüksek olduğu ülkelerden biri olan Türkiye’de de sürücüsüz otomobil teknolojisinin, yeterince gelişmiş bir altyapıyla birlikte kullanılmaya başlayabilmesini umuyoruz.

Hakkındı Halil Özekinci

Teknoloji tutkunu, fotoğraf çekmeyi ve seyahat etmeyi sever.

Bir Cevap Yazın