Anasayfa / Güncel / Microsoft’un akıllı saati iOS ve Android’le çalışacak

Microsoft’un akıllı saati iOS ve Android’le çalışacak

Microsoft‘un kendi akıllı saati üzerinde çalıştığına ilişkin söylentiler bir yılı aşkın süredir devam ediyor. Forbes kaynaklı yeni bir haber, saate ilişkin iddiaları paylaşarak söylentileri tekrar alevlendirdi. Üstelik görünüşe bakılırsa bu akıllı saatin hemen önümüzdeki yaz piyasaya çıkma ihtimali de var.

Üzerindeki sensörlerle gece gündüz demeden kalp ritmini sürekli ölçeceği iddia edilen saat, önceden düşünüldüğü gibi sadece Microsoft platformlarıyla değil, iPhone’ların yanı sıra Windows Phone ve Android’li cihazlarla da çalışabilecek. Görünüm olarak Galaxy Gear’a benzemesi beklenen bu saatin tasarım açısından en ilginç yönüyse ekranı beklendiği gibi bileğin üst kısmına yerleştirmek yerine alt kısmına yerleştirmesi. Bu tür yerleşimle bildirimleri okumak daha kolay hale geldiği gibi mesajları meraklı gözlerden saklamak mümkün olacak.

Habere göre saatin sensörleri tasarlanırken Microsoft’un Kinect biriminden mühendisler işin başına geçmiş. Kinect’in babası unvanına sahip olan Alex Kipman’ın da artık Microsoft’un giyilebilir donanım projelerinde çalıştığı düşünüldüğünde firmanın bu hamlesi çok da şaşırtıcı değil. Geleceğin sensör teknolojisinde yattığını düşünen ve Kinect birimiyle gurur duyan Microsoft’un bu ürünündeki gelişmiş sensörleriyle, henüz yeterince büyümemiş, niş niteliğindeki bir sektöre hızlı bir giriş yapması beklenebilir.

Ancak Microsoft’un her girişiminin başarıyla sonuçlanmadığı da bir gerçek. Windows Phone platformunu bir türlü istediği gibi geliştiremeyen, sonuçta Android ve iOS platformlarının çok gerisinde kalan firmanın akıllı saatini her platformda çalışacak şekilde tasarlaması bu nedenle önemli bir stratejiye işaret ediyor. Microsoft CEO’su Satya Nadella, çok platformlu donanımların keşfedilmeyi bekleyen bir altın madeni olduğunu daha önce belirtmişti. Kullanıcılara daha özgür bir seçim yapma imkanı veren bu stratejiden iWatch hazırlığındaki Apple’ın yanı sıra Samsung’un da ders almasını umuyoruz.

Hakkındı Halil Özekinci

Teknoloji tutkunu, fotoğraf çekmeyi ve seyahat etmeyi sever.

Check Also

Nokia Lumia 730 Gün Yüzüne Çıktı

Microsoft’un uzun süredir beklenen orta seviye akıllı telefonu Lumia 730 gün yüzüne çıktı. Nokia Lumia …

Bir Cevap Yazın