Anasayfa / Nedir / NFC Nedir?

NFC Nedir?

 NFC nedir: açılımı”Near Field Communication” ve türkçesi “Yakın saha iletişimi ” olan NFC, destekleye ili cihazın yakın mesafelerden birbirleri ile iletişime geçmesini sağlayan pratik kablosuz bağlantı çeşididir.

NFC‘nin en güzel yönü,  iki cihazın arasında bağlantı kurması için herhangi bir tanıtıma veya kuruluma ihtiyaç duymuyor oluşudur. Buradaki iki cihaz da iki adet telefon olabilir, telefon + televizyon olabilir, telefon + kulaklık olabilir, telefon + hoparlör olabilir…

NFC‘nin, Türkiye’de pek yaygın olmasa da, pek çok kullanım alanı mevcuttur. Çeşitli amaçlara göre programlanmış NFC etiketlerine dokunarak (tabi ki destekli cihazlarla ve gerekli ayarlamalar yapıldığında) kablosuz ödemeler yapabilir, telefonunuzu bir bilet gibi kullanabilir, herhangi bir konu hakkında bilgi/multimedya veri alabilir, konser gibi etkinlikleri takviminize ekleyebilir, mağazadaki bir uygulama sayfasına yönlendirilebilir, telefonun profilleri arasında geçiş yapabilir (Normal, Sessiz vs.), Foursquare veya Facebook‘ta check-in yapabilir, Twitter‘da otomatik tweet atabilirsiniz örneğin.
Tabi bunlar ilk olarak akıllara gelenler; zira NFC etiketiyle yapılabilecek yüzlerce şey sayılabilir. Bu, tamamen yaratıcılığa kalmış bir şeydir.

Hakkındı Halil Özekinci

Teknoloji tutkunu, fotoğraf çekmeyi ve seyahat etmeyi sever.

Check Also

NFC Teknolojisinin Kullanıldığı 5 Önemli Alan

Yakın Alan İletişim Teknolojisi NFC, hayatımıza iyiden iyiye girmeye başladı. İşte bu harika buluş NFC …

Bir Cevap Yazın