Anasayfa / Güncel / Nikola Tesla 158 yaşında!

Nikola Tesla 158 yaşında!

Düşünüyorumda bir çoğunuz “Nikola Tesla Kimdir” diyeceksiniz. Nikola Tesla, 1800′lerin sonu ve 1900′lerin başında dünyayı değiştirecek çok sayıda buluşa imza atan bir dahidir. Dahiydi, çünkü şimdi hayalini kurmakta zorlandığımız teknolojileri ve elektrik akımını bundan 100 küsür yıl önce yapmaya çalışıyordu; bir çoğunu da yaptı.

Günümüzde tüm evlerde, neredeyse tüm cihazlarda kullanılan alternatif akım, Nikola Tesla’nın buluşu. Evinize kilometrelerce öteden elektrik, bu kadar az kayıpla nasıl mı geliyor? Nikola Tesla sayesinde. Bilgisayarınızın içerisindeki neon aydınlatmalar? Tesla’nın işi. Bundan 20 sene öncesine kadar nasıl kullanacağımızı bile bilmediğimiz wireless bağlantı? O da Tesla’nın…

Tesla hayatını karşılıksız olarak bilime adayan inanılmaz bir dahi. Zamanında, kitaplarda öve öve bitirilemeyen Edison patent trollüğü yaparken Tesla patentlerini izinsiz kullananları “iyi iş çıkarıyor, kullansın” diyerek umursamıyordu. En büyük hayali tüm dünyaya ücretsiz ve kolay bir şekilde elektrik dağıtmaktı.

Bugün, bu dahinin 158. doğum günü. Acaba 1900′lü yıllar yerine bu zamanlarda dünyaya gelseydi ne üzerine çalışırdı? Neler icat ederdi? Yoksa kapitalist düzenin arasında kaybolup gider miydi? Sorular, sorular…

Not:Sonraki sayfalarda 3 parça şeklinde Nikola Tesla belgeselini Türkçe olarak izleyebilirsiniz. Bilime biraz meraklıysanız, izlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

Hakkındı Halil Özekinci

Teknoloji tutkunu, fotoğraf çekmeyi ve seyahat etmeyi sever.

Bir Cevap Yazın