Anasayfa / İnceleme / Nokia Lumia 630 incelemesi
Lumia 630

Nokia Lumia 630 incelemesi

Dört çekirdek işlemciyle güçlü bir performans sergileyen ilk Windows Phone 8.1′li Nokia Lumia 630, uygun fiyatı ve renkli kapaklarıyla ilgi çekiyor.

İki ay önce San Francisco’da gerçekleşen Build 2014 etkinlİğinde Lumia 930 ile birlikte tanıtılan Lumia 630, Ocak 2014’te incelediğimiz Lumia 625’in işlemci performansı açısından daha güçlü bir modeli olarak karşımıza çıktı. Performans değerlendirmemizi bir kenara koyalım ve ilk etapta cihazın tasarımından bahsedelim. Mevcut Lumia cihazlardaki gibi polikarbon bir gövdeyle gelen telefon, değiştirilebilir farklı renklerdeki kapaklarıyla dikkatleri üzerine çekiyor.

Kutudan çıkardığımızda göz alıcı turuncu renkteki gövdesiyle bize merhaba diyen telefonun elde duruşu oldukça rahat. Lumia 630, diğer yüksek kalite Lumia’lar kadar güçlü ve zengin bir tasarıma sahip olmasa da etkileyici bir görünüme sahip. Üst kısmında kulaklık girişi, alt kısmında micro-USB bağlantısı bulunan telefonun sağ yan tarafında güç ve ses tuşları yer alıyor. Lumia 630’un ön tarafında ise herhangi bir fiziksel tuş yok. 4,5 inçlik, 854×480 piksel çözünürlük sunan ekranın piksel yoğunluk değeri 218 ppi.

Moto G ile aynı ekran boyutuna sahip olan Lumia 630, 326 ppi piksel yoğunluklu Moto G’in karşısında biraz daha zayıf kalıyor. Ancak bu fark hemen gözünüzü korkutmasın. Çünkü Lumia 630’un ekranı gayet başarılı. Corning Gorilla Glass 3 kaplamasıyla da çizilmelere ve darbelere karşı dayanıklı. İşlemci performansına bakacak olursak Lumia 630, dört çekirdekli 1,2 GHz işlemciyle güçlü bir performans sergiliyor. Arayüz geçişlerinde herhangi bir sorunla karşılaşmadığımız telefon, AnTuTu’da 11.705 puan, My Phone uygulamasında 4000 puan alarak 3.811 puan alan Lumia 925’i geride bıraktı. 512 MB’lık RAM bir dezavantaj olarak düşünülse de telefon performans açısından yeteri kadar iyi.

Hakkındı Halil Özekinci

Teknoloji tutkunu, fotoğraf çekmeyi ve seyahat etmeyi sever.

Check Also

Lumia 630 ülkemizde satışa sunuldu

Microsoft’un geçtiğimiz aylarda tanıtılan ve Windows Phone 8.1 işletim sistemi çalıştıran ilk cihazlardan birisi olan …

Bir Cevap Yazın