Anasayfa / Güncel / PlayStation 4′ün büyük güncellemesine yakından bakalım

PlayStation 4′ün büyük güncellemesine yakından bakalım

7 milyondan fazla kullanıcıya ulaşmış olan PlayStation 4, 30 Nisan’da ilk büyük güncellemesini gerçekleştirdi. Peki bu güncelleme bize neler sunuyor?

1.70 güncellemesini ve gelecek özellikleri başlıklar halinde daha önce duyurmuştuk. Güncelleme ile gelen SHAREfactory, görsel yakalamada kolaylıklar ve ön sipariş için otomatik “ön indirme” gibi büyük özelliklerin yanında PlayStation, çeşitli ve çok sayıda küçük yeniliği de bünyesine kattı.

İlk olarak SHAREfactory özelliğini ele alacak olursak, yayın yapmayı sevenler için büyük bir adım atmış PlayStation. Video düzenleme özelliği olan SHAREfactory’de filtreler, geçişler, özel temalar ve çok sayıda özel efekt bulunuyor. PlayStation Camera ile resim içine resim ekleme özelliğini kullanarak oyun anlarınızı kaydederken kendi görselinizi de videoya ekleyebiliyosunuz. Sosyal ağlarda oyun deneyimlerini paylaşmak için videolarınızı kolayca düzenlemek adına SHAREfactory imdadınıza koşuyor.

SHAREfactory

“Ön indirme” uygulaması ise belki de oyuncuları en çok heyecanlandıran özelliklerden biri. Hali hazırda “İndirirkenOyna” özelliğinin yanına gelen bu ayrıcalık hakkı, PlayStation Store‘dan ön siparişle aldığınız oyunları piyasaya çıkmadan indirme imkanı sağlıyor. Artık en yeni oyunları ilk olarak siz oynayıp, arkadaşlarınıza hava atabilirsiniz.

Erken indirip, SHAREfactory ile düzenlediğiniz videoların kopyalarını ise paylaşmak daha da kolay hale geldi. DUALSHOCK 4 üzerinde bulunan “Share” butonu ile kaydettiğiniz görüntüleri kolayca USB bellek ya da sabit disklerinize atabileceksiniz. Ayrıca Sony, kullanıcılar tarafından en çok şikayet edilen konulardan biri olan Yüksek Genişbant Dijital Kopya Koruması özelliğini de kapatma seçeneği sunarak kullanıcılara daha uzun süreli bir görüntü kayıt imkanı sağlıyor.

PlayStation-4-canlı-yayın

Oyunları Twitch ve Ustream gibi kanallar üzerinden 720p çözünürlükle canlı yayın imkanı sağlayan güncelleme, yayınları arşivleme seçeneğini de getiriyor. Bunun dışında birkaç küçük ek özellik de sağlayan PlayStation, DUALSHOCK 4‘ün ışık barı üzerinde parlaklığı ayarlama imkanı sağlıyor. PS Store için ödeme seçenekleri de çoğaltılmış durumda. Paypal‘ın yanı sıra Alternatif Ödeme Yöntemleri (AÖY) de kullanıcıların alışveriş keyfini rahatlatacak gibi gözüküyor.

DUAL-SHOCK-4

Arkadaşlarınızı bulmayı da kolaylaştıran güncelleme artık sizde ekli olmayan kişilerle ortak arkadaşlarınız varsa onu da listeleyecek. Tüm bu güncellemelerden PlayStation Camera‘da nasibini almış tabii ki. Önceden ayarlı sesli komutlarınıza karşılık verecek olan kamera, seçili kurulu uygulamaları başlatmaya da yardımcı oluyor.

PlayStation, büyük güncellemesi ile sahip olduğu kullanıcıları mutlu ederken, Xbox One‘a karşı yeni kullanıcılar da kazanacak gibi duruyor. Belki de PlayStation’ın şimdilik tek eksiği bir türlü gelemeyen YouTube uygulamasıdır, ne dersiniz?

Hakkındı Halil Özekinci

Teknoloji tutkunu, fotoğraf çekmeyi ve seyahat etmeyi sever.

Check Also

Sony, PlayStation 4’e indirim yaptı

PlayStation 4 şu anda piyasanın en iyi konsollarından biri aynı zamanda gelen verilere göre en …

Bir Cevap Yazın