Anasayfa / İnceleme / Samsung ATIV Book 9 Lite incelemesi

Samsung ATIV Book 9 Lite incelemesi

ATIV-Book-9-Lite

Samsung’un taşınabilir bilgisayarı ATIV Book 9 Lite, uygun fiyata SSD’li bilgisayar keyfi vaad ediyor. Güney Koreli teknoloji devi Samsung, çamaşır makinesinden akıllı telefona kadar birçok cihaz üretmesiyle tanınıyor. Firmanın üretim yaptığı alanlardan biri de taşınabilir yani dizüstü bilgisayarlar.

Her ne kadar bu alandaki faaliyetlerini azaltmaya başlasa da piyasada halen Samsung markalı bilgisayarlar satılıyor. Bunlardan biri olan ATIV Book 9 Lite, 13.3 inç ekrana sahip küçük ve rahat taşınabilir bir model.

Dokunmatik ekran
ATIV 9 Lite’ın ekranı 13.3 büyüklüğünde. Dokunmatik olan bu ekranın çözünürlüğü ise 1366×768 piksel. Ekranı Windows 8 işletim sistemiyle beraber dokunarak kullanabiliyorsunuz. Bu arada ekran dokunmatik olmasına rağmen bazı cihazlarda olduğu gibi çok kalın değil. Hatta ilk bakışta ekranın dokunmatik olduğunu anlamak zor.

ATIV Book 9 Lite-2

AMD tabanlı 4 çekirdekli 1.4 GHz işlemciye sahip olan bilgisayarın toplam ağırlığı 1.58 kilogram. Depolama için 128 GB SSD kullanan cihazın hızına bu SSD’nin ciddi bir katkısı var. Ama bu katkı performans anlamında değil daha çok açılıp kapanma ve dosya kopyalama hızında görülüyor. Bellek miktarı ise 4 GB.

Günlük işler için fazlasıyla yeterli olan ürün, oyun ve benzeri performans gerektiren işler için yeterli değil. Zaten cihazın böyle bir iddiası da yok. İnternette gezinme, Word, Excel dosyalarını düzenleme ve benzeri günlük işler için yeterli bir performans sunuyor.

Çıkışlar
Bilgisayarda 2 adet USB bulunuyor. Bunlardan biri 2.0 diğeri ise 3.0 desteğine sahip. AYrıca micro HDMI çıkışı ile televizyon ve projeksiyon cihazı bağlantısı sağlanabiliyor. Ürün çok ince olduğu için standart ethernet bağlantısı bulunmuyor. Bunun yerine kutusundan özel bir etnernet adaptörü çıkıyor. Bunu ilgili yere bağlayınca ethernet bağlantısı sağlanmış oluyor.

Öte yandan üründe Bluetooth özelliği de bulunuyor. Bu özellik yardımı ile bu teknolojiyi kullanan cihazları (kulaklık, fare ve benzeri gibi) bilgisayara bağlayabiliyorsunuz.

Kullanışsız touchpad
Samsung bu üründe kullanımı pratik olmayan farklı bir touchpad kullanmış. Touchpad’e tıklandığında hareketin algılanması için adeta bastırmak gerekiyor ki bu da zor bir kullanımı da beraberinde getiriyor.
ATIV Book 9 Lite-5

Hakkındı Halil Özekinci

Teknoloji tutkunu, fotoğraf çekmeyi ve seyahat etmeyi sever.

Bir Cevap Yazın