Anasayfa / Ses / Görüntü / Samsung, plazma televizyon üretimini durduruyor

Samsung, plazma televizyon üretimini durduruyor

Bir dönemin en iyi televizyonları olan Plazma TV‘ler yakın tarihte tamamen piyasadan çekilecek. Henüz resmi kaynaklardan bilgi gelmesede Plazma panel üretimindeki en büyük firmalardan biri olan Samsung’un, üretime son vereceği söyleniyor. Bu kararın nedeni olarak  4k Plazma TV üretiminin mümkün olmayacağını ifade ediyorlar. Bu sene içerisinde herhangi bir yeni plazma televizyon anons etmeyecek olan Samsung, bu segmente geçen yılın PNF8500 serisi ile devam ediyor.

Samsung’un plazma televizyon üretiminden çıkması halinde, panel üretiminde büyük oyuncu olarak geriye sadece LG kalmış olacak ancak yakın gelecek te LG’nin de çıkabileceği konuşuluyor. Henüz şirket cephesinden bu yönde yapılmış bir açıklama bulunmasa da, plazma üretim hatlarından birinin güneş pili üretimine kaydırılması, bunun bir işaretçisi olarak gösteriliyor.

Uzunca bir süre LCD’lere kıyasla daha yüksek kontrast oranı ve daha iyi renk doğruluğu ile öne çıkan ancak buna karşın daha fazla ısı yayması ve daha fazla enerji tüketmesiyle geride kalan plazma televizyonlar için Panasonic te geçtiğimiz yıl üretime son verdiğini duyurmuştu.

Hakkındı Halil Özekinci

Teknoloji tutkunu, fotoğraf çekmeyi ve seyahat etmeyi sever.

Bir Cevap Yazın