Anasayfa / Yazılım / WWDC 2014’te OS X Yosemite Tanıtıldı

WWDC 2014’te OS X Yosemite Tanıtıldı

Apple, düzenlediği geliştirici konferansı WWDC 2014‘te Mac OS X’in yeni sürümünü tanıttı. Yeni Mac Os X sürümü Yosemite adını taşıyor. OS X Yosemite tamamen yeni tasarlanmış bir arayüze sahip ve büyük değişiklikler içeriyor.

San Francisco’da düzenlenen etkinlikte ilk tanıtımı yapılan Apple’ın yeni Mac Os X Yosemite  işletim sistemi oldu. Yosemite ismini Kaliforniya’daki ulusal parktan alan yeni Mac Os X işletim sistemi bugün itabari ile yazılım geliştiricilerin beğenisine sunuldu. Son kullanıcılar için bu yaz yayınlanması beklenen yazılımın beta sürümüne ulaşmak için buradan ön başvuru yapabilirsiniz. Apple son dönemde yaptığı en güzel işerden biri de işletim sistemlerini ücretsiz yayınlaması, OS X Yosemite’de kullanıcılara ücretsiz sunulacak.

Os X Yosemite
Os X Yosemite

İlk kez iOS 7’de gördüğümüz düz  tasarımın hakim olduğu oldukça sade kullanıcı arayüzü ile gelen OS X Yosemite, Apple’ın yazılım müdürü Craig Federighi tarafından tanıtıldı. Yeniden tasarlanan işletim sisteminde parlak renkler ve yeni simgeler dikkat çekiyor. Finder ve Dock’a yarı saydam görünüme kavuşurken, menüler için koyu mod seçeneğinin eklendiğini görüyoruz. Bildirim Merkezi’nde artık iOS’takine benzer, o günün tüm etkinliklerinin gösterildiği Bugün (Today) bölümü yer alıyor. Geliştiriciler OS X için geliştirdikleri uygulamaların bir parçası olarak Bildirim Merkezi widget’ları sunabilecek.

Yeni OS X Yosemite Mac’lerin iOS cihazlar ile daha fazla etkileşime geçmesine izin veriyor. iPhone’unuza bir arama geldiğinde kimin aradığını Mac’inizden görebilecek ve doğrudan masaüstü bilgisayarınızdan çağrıyı cevaplayabileceksiniz. Yani bilgisayarınızı bir hoparlörlü telefon olarak kullanabileceksiniz. Mac ve iOS cihazlarınız arasında kolaylıkla geçiş yapabilmenizi sağlayan Devamlılık (Continuity) özelliğini de sahip olan işletim sistemininde Spotlight araması da iyileştirildi. Ekranın ortasında açılır pencere şeklinde görünecek ve kişi bilgileri, harita bilgileri de gösterilecek.

Apple, Yosemite ile birlikte iOS cihazlar ile Windows bilgisayarlar arasında dosya paylaşımını mümkün kılan yeni iCloud Drive özelliğini duyurdu. Yeni bulut servisin Dropbox gibi popüler servislerle rekabet edecek düzeyde olduğu belirtildi. Eleştiri yağmuruna tutulan Mail uygulamasında da iyileştirme söz konusu. Yeni Mail Drop servisi kullanıcılara 5GB boyutunda dosyaları gönderme izni verecek.

Büyük yenilikler içeren yeni OS X sürümü Yosemite’nin sonbaharda ücretsiz olarak tüm kullanıcılara sunulacağı hatırlatalım.

Hakkındı Halil Özekinci

Teknoloji tutkunu, fotoğraf çekmeyi ve seyahat etmeyi sever.

Check Also

OS X Yosemite kullanıcılara sunuluyor!

Apple, yeni işletim sistemi OS X Yosemite bu hafta 4. betasını geliştiricilerle sunmuştu. Verilen bilgilere …

Bir Cevap Yazın