Anasayfa / Güncel / Yeni Güncellemeler Playstation 4 ve Xbox One ‘a Ne Getirecek?
Xbox One

Yeni Güncellemeler Playstation 4 ve Xbox One ‘a Ne Getirecek?

Playstation 4  ve Xbox One için gelen güncellemeler bu konsollar için neler getirdi haberimizde.

Microsoft ve Sony bu ay yeni jenerasyon oyun konsolları için büyük bir güncelleme yapılacağını duyurmuştu. Bu güncellemeler yeni nesil oyun konsollarına ne gibi yenilikler getirecek herkes merak ediyordu. Getirilen yenilikleri haberimizden öğrenebileceksiniz.

Xbox One

Microsoft’un son güncellemesinin Xbox One’lara gelmesi işlemi Dünya genelinde başladı bile. Gerçekten önemli özellikleri Xbox One’a getiren bu yeni güncelleme Xbox One kullanıcılarını gerçekten sevindirdi.

Gelen özelliklerden bahsedecek olursak ilk olarak SmartGlass uygulamasını kullanarak tabletiniz ya da akıllı telefonunuz ile Xbox One’ınıza yeni oyunlar alabilecek olmanızdan bahsedebiliriz. Bu uygulama ile aynı zamanda download işlemlerini ve  güncelleme işlerini akıllı telefonunuz ya da tabletiniz ile uzaktan kumanda yönüyle başlatabileceksiniz. İşte ya da okuldayken güncellemeleri yükleyip eve döndüğünüzde oyun oynamaya hazır bir Xbox One bulmak gerçekten harika bir özellik olacaktır.

Gelen bir diğer özellik ise “activity feed feature”. Microsoft’un getirdiği bu yeni özellik ile oyunlarınızı sosyal medyalarla ilişkilendirebileceksiniz. Oyunlarla ilgili postlar atıp, arkadaşlarınızın postlarını beğenip, yorum yapabileceksiniz. Ayrıca postlarınız üzerinde yapılan her bir işlem size bildirim olarak dönecek böylece oyucu arkadaşlarınız ile an ve an iletişim halinde olabileceksiniz.

Bana göre Xbox One’a son güncelleme ile gelen en büyük özellik yeni medya oynatıcısı. USB depolama cihazınız ile Xbox One’da dosyalar oynatabilmenizi sağlayan bu yeni medya oynatıcısı konsolunuzu bir bütün olarak kullanmanızı sağlıyor. İlerleyen zamanlarda medya serverlarına canlı yayın özelliğininde bu medya oynatıcısı üzerinden geleceği söyleniyor. Stream TV ‘yi SmartGlass uygulaması ve yeni medya oynatıcısı sayesinde takip edebilecek durdurma, devam ettirme gibi işlemleri kolaylıkla yapabileceksiniz.

Bir diğer büyük yenilik Xbox One ile artık 3D bluray oynatabilecek olmanız. Bahsettiğimiz birçok yenilik Playstation 4’de zaten var olan yenilikler olsa da Xbox One’ın arayı kapatmak için bu yenilikleri hızlıca getirmesi gerçekten kullanıcılarını memnun ediyor.

ps-4

Playstation 4

Sony’nin Playstation 4 için getireceği büyük güncelleme önümüzdeki sonbaharda kullanıcılar ile buluşacak. Peki bu güncelleme ne gibi yenilikler içeriyor?

İçeriklerin paylaşımı Sony’nin yeni nesil konsolu için büyük bir önem taşıyor. Özellikle kontrol kumandasında bulunan “Share” butonunun kullanıcılar için kullanımının kolay olması Sony’nin en büyük amaçlarından biri. Bu amaçla güncelleme de yeni “Share Play” özellikleri getirecek olan Sony kullanıcılarının bu tuşu daha etkili ve daha çok kullanmasını hedefliyor.

Sony güncelleme ile getireceği bu yeniliği “Virtual Couch”  yani sanal kanepe özelliği olarak tanıtıyor. Uygulamanın konsol kullanıcılarına sağlayacaklarını düşününce bu tanımın oldukça doğru olduğunu anlayabiliyoruz. Share Play kısaca bir online co-op oyun modu olarak da kullanılabilecek. Yani Playstation 4’ü bulunan bir arkadaşınız bir oyun oynarken, bu arkadaşınızın oyununa oyunun bir kopyasına sahip olmasanız bile atlayarak arkadaşınızla işbirliği içinde oyun oynamayı sürdürebileceksiniz. Yani bir nevi arkadaşınızla aynı kanepede oturup aynı oyunu işbirliği içinde oynuyor olabileceksiniz. İşte Sony bu özelliğe bu yüzden sanal kanepe özelliği diyor. Sadece işbirliği için değil tek kişilik oyun modunda geçmekte zorlandığınız bir bölümde kontrolü arkadaşınıza devredip sizin için görevi tamamlamasını sağlayabileceksiniz.

Kulağa son derece fantastik ve harika bir özellik gibi gelen Share Play’i en kısa zamanda kullanabilmeyi umut ediyoruz.

Peki sizce bu güncellemeler ardından konsol savaşını önde götüren kim olacak ?

Hakkındı Halil Özekinci

Teknoloji tutkunu, fotoğraf çekmeyi ve seyahat etmeyi sever.

Check Also

Xbox One’a yeni güncelleme

Gelecek olan update sayesinde, Xbox One’a Skype desteği geliyor. Xbox One için verilen sözlerden biri …

Bir Cevap Yazın